KEÇİÖREN’DE ARTIK ENGELLİ ÇOCUKLARIN DA BİR PARKI VAR

Anasayfa Keçiören Haber 06 Eylül 2013 330 Okunma
KEÇİÖREN’DE ARTIK ENGELLİ ÇOCUKLARIN DA BİR PARKI VAR

Engelli çocukların yüzünü güldürecek projelerine bir yenisini daha ekleyen Keçiören Belediyesi, engelleri ortadan kaldıran Engelsiz Park’ı törenle hizmete açtı. Açılış törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de katıldı.

 

Bakan Şahin’in yanısıra AK Parti Ankara Milletvekilleri Tülay Selamoğlu ve Nurdan Şanlı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim ve AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Bülent Yağmur’un yanısıra çok sayıda Keçiörenli vatandaş da açılış törenindeydi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Keçiören Belediyesi halk oyunları ekibi de güzel bir gösteri yaptı.

 

BAŞBAKAN ERDOĞAN ÖRNEK OLDU

Engelsiz Park’ın Keçiören’e ve Ankara’ya hayırlı olması temennisiyle sözlerine başlayan Bakan Şahin, TBMM’nin tatilde olduğunu hatırlatarak “Ama bizler Başbakanımızın koordinasyonunda takım olarak sizler için gece gündüz çalışıyoruz. Biz yola çıktığımızda ‘Önce insan’ dedik. 76 milyonun dili, dini, mezhebi, bölgesi ne olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek en büyük amacımızdır” dedi. Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki dönemini örnek aldıklarını belirtirken, bu doğrultuda sosyal belediyecilik uygulamalarını geliştirmek için belediyelerin kaynaklarını güçlendirdiklerini ve hukuki yetkilerini artırdıklarını ifade etti.

 

ESAS ENGEL KARA VİCDANLAR

Engellilik konusuna ilginç bir tanımlama ile yaklaşan Bakan Şahin, “Engelli elde ayakta bir sorun olması demek değildir. Esas engellilik kararan vicdanlardır” diye konuştu. Engellilerin önlerindeki engelleri kaldırmak için hükümet ve belediyelerin ortak çalışma yürüttüğünü kaydeden Fatma Şahin şunları söyledi: “Engelli vatandaşlarımız için dört önemli çalışma başlattık. Eğitim, sağlık, istihdam, ulaşılabilirliğe ağırlık verdik. Engelli kardeşlerimiz ücretsiz seyahat hakkı ile okuluna gidiyor. Sağlık hizmetlerini alıyor. Bunun gibi güzel parklarla şehirlerin nefes alma yeri olan parklardan faydalanabiliyor. Bizler bütün ayrımcılıkları reddediyoruz, herkesin kaynaştığı bir Türkiye istiyoruz. Bizler çok çalışıyoruz ve milletimiz bunu görüyor. Keçiören Belediye Başkanım Mustafa Ak’a da çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.”

 

BURASI KAYNAŞMA VE SOSYALLEŞME PARKI

Engelsiz Park’ın içerisine bütün engelli grubundaki gençlerin faydalanabileceği aletler yerleştirdiklerini anlatan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Aynı zamanda parkımızdan engelli olmayan gençlerimiz de faydalanabiliyor. Kısacası burası bir kaynaşma ve sosyalleşme parkı. Bizler gencimiz, yaşlımız, engellimiz ile birlikte bir bütün olduğumuzda mutlu oluyoruz. Bizlerin amacı, hedefi milletimizin refah düzeyini artırmaktır. Bunu gerçekleştirirken gayemiz de her kesimi kucaklamaktır” dedi. Sosyal belediyecilik alanındaki çalışmalara çok önem verdiklerini söyleyen Başkan Ak, “Bu parkımız da diğer bütün hizmetlerimiz gibi bunun bir örneğidir. Keçiören Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kolaylaştıracak birçok hizmet sunduk. Bunlardan bir tanesi olan Engelli Misafirhanesi’nde engelli aileleri en değerli varlıkları olan çocuklarını bize bırakıp günlük yaşamlarına devam ediyorlar, böylelikle sosyal yaşamdan kopmuyorlar, işlerini bitirdikten sonra da çocuklarını bizden geri alıyorlar” diye konuştu. Başkan Ak, kadınlara yönelik çalışmalara da değinirken, “Bizler hükümetimiz ve belediyelerimiz olarak kadınlarımızın sosyal hayata katılmasında hiçbir sınırlama olmasın istiyoruz. Bunun için 1071 Kadın Girişimci projesi ile yeni iş yerleri açılıyor. Daha üç gün önce bir bayan kardeşimizin iş yerinin açılışını gerçekleştirdik” bilgisini paylaştı.

 

ENGELLİ ÇOCUKTAN TÜRKÜ SÜRPRİZİ

Bu arada Belediye Başkanı Mustafa Ak, konuşmasını yapmak için kürsüye geldiğinde sürpriz bir istekle karşılaştı. Engelli bir çocuk şarkı söylemek istediğini iletince Başkan Ak “Ben hakkımı sana devrediyorum” diyerek sırasını ona verdi. Çocuğun seslendirdiği “Ankara’nın Bağları” türküsü ve Başkan Ak’ın bu jesti töreni izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Konuşmaların ardından engelli aileler adına engelli bir vatandaş yapılan hizmetlerden dolayı Bakan Fatma Şahin’e çiçek takdim etti. Daha sonra Bakan Şahin ve Başkan Ak, protokol üyeleri ile birlikte kurdele keserek parkın açılışını gerçekleştirdi. Bakan Şahin, Engelsiz Park’ı  protokol heyeti ve vatandaşlar birlikte gezerek incelemelerde bulundu. Törene katılan bütün vatandaşlara Keçiören Belediyesi tarafından dondurma ikram edildi.

 

ENGELSİZ PARK’TA NELER VAR?

Engelli çocukların diğer yaşıtları ile birlikte oynayabilecekleri şekilde düzenlenen Engelsiz Park’ta, özel ilgiye muhtaç çocukların eğitim, deneyim ve becerilerini geliştirmeye yönelik oyun alanları ve araçları bulunuyor. Engelli çocukların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler getirecek ve diğer çocuklarla aynı haklara sahip olduklarını hissettirecek şekilde planlanan parkın, özel ilgiye muhtaç çocukların eğitiminde, dünyayı algılamalarında, problem çözme yeteneklerinin gelişmesinde, deneyim ve becerilerinin artmasında rol oynaması hedefleniyor.

 

Engelli çocukların da yaşıtları gibi coşku, heyecan ve güvenle yaşama katılmaları, neşeli çığlıklarıyla parkı doldurmaları amaçlanıyor.

Kaynak: http://www.kecioren.bel.tr

Bir Cevap Yazın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.